Zápisky Servisáka: Kdo je Servisák?

Dobrý den,

Jmenuji se Petr Vetrák a jsem Servisák, je mi zhruba čtyřicet let a od ukončení Střední Průmyslové Školy v Kladně v r. 2004 se věnuji údržbě, opravám, servisu a úpravám průmyslových strojních zařízení. Rád prodlužuji strojům jejich životnost a rozšiřuji jejich možnosti.
Studoval jsem obor Automatizační technika, který zahrnuje Strojírenství, Elektronika, Elektrotechnika, Pneumatické a Hydraulické systémy a Programování Řídicích systémů. Obor se stále intenzivně rozvíjí a já chci být při tom. Díky servisu a opravám se učím denně. Mohu tak zkoumat funkce různých strojů a zároveň jak závadám předcházet.

Mé zkušenosti?

V průběhu kariéry – od pozice elektrikáře přes technika údržby po servisního technika – se neustále zlepšuji v řešení komplikovaných závad s přesahem mezi jednotlivými segmenty Automatizace. Baví mě hledat příčiny závad na strojích různých výrobců. Baví mě poznávat různé výrobní technologie. Mám radost, když má práce zvýší výkon a sníží poruchovost strojů. Díky tomu (také díky svým předchozím zaměstnavatelům a minulým i současným zákazníkům) pracuji se stroji v plastikářském průmyslu (vstřikolisy, lisy), v automotive (od jednoduchých ručních pracovišť po výrobní linky), v potravinářství (práškové směsi, pekárny), v hutním průmyslu (zpracování hliníku), v kabelářském průmyslu, a v neposlední řadě i papírenském a tiskařském průmyslu (flexotisk, digitální tisk etiket).
Za svou praxi jsem si potvrdil, že jednotlivé segmenty automatizace jsou velmi úzce provázané. Někdy zdánlivě mechanickou závadu způsobí vadná či chybně použitá elektrická součástka nebo řídicí program. Někdy je zdánlivě programová chyba způsobena například vadným pneumatickým prvkem. Některé stroje jsou velmi rychlé, některé velmi pomalé. Někdy mě překvapí nová nebo naopak stará technologie (nejstarší stroj byl z r. 1908). Někdy mě překvapí přístup vývojářů jednoduchostí i složitostí (konstrukce, elektro, programy).

Stroje mám rád se vším, co k nim patří. Nejradši mám stroje, které vyrábějí plynule, klidně a bez poruch, moc dobře se na to dívá. Ale to bych nemohl dělat servisáka 😉 Pokud stroj odmítá pracovat, znám mnoho způsobů, jak zjistit, co mu chybí. Nebudu tvrdit, že opravím všechny závady, ale viděl jsem jich mnoho a většinu jsem úspěšně odstranil. Není vždy možné, abych zabránil opakování závady, ale vždy se pokusím tuto možnost najít.

Velmi rád se účastním oživování nových strojů a zařízení. Vždy se něco přiučím a často také mohu předat něco ze svých zkušeností. Pomáhal jsem při předání nebo jsem předal úspěšně více než 20 strojů do provozu. Většinou v situacích, kde jsem se vývoje nemohl účastnit. Pomáhal jsem, nebo jsem samostatně řešil otevřené body tak, abych naplnil očekávání jak výrobce, tak koncového zákazníka. Plně respektuji, že výrobci strojů i provozovatelé mají své know-how a nikdy tyto informace nepředávám třetím stranám.

Rád používám Open-source řešení. Výjimečně napíši i menší skript nebo program, který vykoná potřebnou funkci, když nemohu najít adekvátní alternativu.

O čem budu psát?

V blogu najdete situace, se kterými se v různé míře setkávám. Často půjde o náhodné jevy, opotřebení, chyby při vývoji, chyby při montáži, vlastnosti některých komponent, nebo zanedbanou údržbu. Nemohu vždy publikovat fotky a rozhodně nebudu publikovat, kdo konkrétní to způsobil, nebo v jaké firmě se to odehrálo. Mou snahou je srozumitelně popsat projevy závady, příčinu a případné následky.

V soukromí

A kdo jsem mimo práci? Manžel krásné a hodné ženy a otec zvídavého synka. Mám rád auta a procházky lesem, občas se věnuji truhlařině (jen drobné věci, v bytě soustruh a frézku používat nemůžu 😁). Rád čtu knihy, většinou odbornější. A občas upeču i dobrý chléb. V minulosti jsem několikrát vyskočil z letadla, samozřejmě s padákem, a párkrát jsem se plácal ve větrném tunelu.

Přeji vám krásný zbytek dne a těším se na případnou spolupráci 😉
Petr Vetrák
duší Servisák

Zapisky-servisaka #dipsave #servisak #servis #servisni-technik